Animovaná chřipka

Také patříte mezi ty, které rok co rok skolí chřipka? Jak ji účinně léčit a ještě lépe, jak se proti ní bránit, abyste ji už nedostali? Zde Vám poskytujeme několik základních informací, které Vám můžou být užitečné.

Co je to chřipka?

Chřipka je kapénková infekce, která se přenáší z člověka na člověka. Jistě jste si stačili za svůj život všimnout, že jste chřipkou onemocněli poté, co jste přišli do kontaktu s takto nemocným člověkem, nebo po návštěvě lékaře, kde jste museli určitou dobu trávit v čekárně plné nemocných lidí. Chřipkou onemocníte v okamžiku, kdy vdechnete virus a ten se dostane do dýchacích cest. Následně už dochází k napadání slizniční buňky a virus prochází až do buněk dýchacích cest. Chřipka je onemocnění časté, ale pro mnohé jedince i dosti nebezpečné. S chřipkou není radno si zahrávat, a pokud se jí již člověk nakazil, je důležité zahájit správnou léčbu a odpočívat. Přecházení chřipky se nevyplácí. Jde o riskantní a nezodpovědné chování.

Jaké jsou příznaky chřipky?

Chřipka je specifická svou krátkou inkubační dobou, která činí 18 až 24 hodin. Ano, za takto krátký čas po nákaze se u Vás nemoc v plné síle projeví. Pro chřipku je typické, že udeří velmi náhle, přitom silně a** bez varování.** Člověk se cítí zdráv a plný síly a během pár minut je zcela zdrcen nemocí. Virus chřipky proniká do organismu přes sliznice dýchacího ústrojí. Je však zajímavé, že mezi prvotní projevy chřipky však nepatří ani kašel, ani rýma, jak by se s ohledem na pronikání viru očekávalo. Mezi úplně prvotní příznaky chřipky patří silné bolesti hlavy a horečka. Nástup horečky je rychlý, a Vy se tak můžete bezprostředně po jejím propuknutí setkat s teplotou 38 až 40 stupňů Celsia. Horečka je zpravidla doprovázena silnými bolestmi hlavy, zimnicí a třesavkou. Nakaženého člověka začnou bolet svaly, bolí ho klouby, pálí oči, cítí bolesti nohou a zad. K tomu všemu je silně unavený a nutně si potřebuje lehnout, aby svému tělu ulevil. Někdy může být člověku špatně od žaludku, což může vyústit až zvracením, průjmem. Jindy trpí lidé nakažení chřipkou zácpu a nechutenstvím. Po jednom až dvou dnech se již k těmto prvním příznakům chřipky přidávají klasické příznaky, které postihují dýchací cesty. Mezi ně patří rýma, bolesti a pálení na průduškách, kašel. Prvotní příznaky přetrvávají i několik dalších dnů po jejích projevech a odeznívají během asi 4 dnů. Někdy je však organismus zasažen virem tak silně, že bolesti hlavy, horečky, únava a další projevy odeznívají až po týdnu. Rýma a kašel nás obtěžuje asi týden až dva týdny. Ovšem slabost nás může doprovázet i měsíc po propuknutí nemoci. Proto se musí člověk, který chřipku prodělal šetřit a počkat si, než plně zase naváže na svůj zaběhnutý životní rituál.

Chřipka se projevuje u každého jinak

Výše uvedené příznaky se objevují ve větší či menší míře u každého. Někdo je však natolik odolný jedinec, že některý z nich vůbec nezaznamená, nebo pouze v nepatrné míře. Průběh onemocnění totiž závisí na několika faktorech. Tím nejdůležitějším je věk pacienta. Poté je celkový zdravotní stav, jeho odolnost, případně další nemoci, se kterými se léčí. Vedle těchto faktorů záleží také na viru, který se do těla dostal. Nejtěžší průběh můžeme pozorovat u viru typu A. Vir B se vyznačuje mírnějších průběhem nemoci a virus C nemusí člověk ani zaznamenat, ten zpravidla nemoc u dospělého člověka ani nezpůsobuje.

Co když se nejedná o chřipku?

Při podezření na chřipku je potřeba věnovat pozornost jednotlivým příznakům. Některé nemoci se totiž svými prvotními projevy podobají chřipce a přitom se jedná o zcela jiné nemoci. Odhalit jinou nemoc můžete tak, že Vám např. několik dnů neklesá teplota a nedostavuje se ani úleva. Ostatní příznaky můžou být i zcela stejné nebo podobné chřipce. Může se např. jednat o** bakteriální zánět** vedlejších dutin nosních, pokud spolu s horečkou a celkově špatným stavem máte i bolesti hlavy a rýmu. Bolest hlavy, bolest očí a světloplachost může být příznakem zánětu mozkových blan nebo meningitidy. Pokud tedy příznaky chřipky neustupují, nebo se k nim přidal další příznak, pak ihned vyhledejte lékaře, neboť odborně posoudí Váš zdravotní stav a stanoví diagnózu.

Jak léčit chřipku?

Musíte dodržovat klid na lůžku. S chřipkou nemůžete pracovat, nesmíte sportovat, ani chodit ven. Zůstaňte doma a opravdu poctivě ležte. Pijte horké čaje s citronem a měřte si teplotu. Na snížení teploty a zbavení se bolesti hlavy, svalů, kloubů, zad a nohou užívejte léky snižující teplotu a tlumící bolesti. Jedná se o analgetika a antipyretika. Užívejte je v okamžiku, kdy teplota měřená v podpaží přesáhne 38 stupňů Celsia, nebo pokud trpíte bolestmi hlavy a celého těla. Léky na tyto problémy jsou volně prodejné v lékárnách a nepotřebujete k nim předpis. Důkladně si čtěte příbalové letáky, aby u Vás nedošlo k předávkování a s tím spojenými nežádoucí účinky. Jak léčit kašel u chřipky? I zde si můžete koupit léky, které jsou volně dostupné bez lékařského předpisu. Pořídit tak můžete sirupy, kapky nebo tablety. Záleží na Vás, čemu dáváte přednost, nebo s čím již máte pozitivní zkušenosti. To stejné platí u rýmy. Na ucpaný noc jsou nejlepší kapky nebo spreje do nosu. Vybírat můžete ze tří skupin kapek. Jedni způsobují oplasknutí nosní sliznice, druhé mají dezinfekční účinky a třetí jsou kombinací těchto dvou účinků. I tyto pořídíte v lékárně bez lékařského předpisu. Při chřipce spolu s léky konzumujte hodně ovoce, nejvhodnější jsou citrony a banány. Do čaje si místo cukru přidávejte med. Dodržujte pitný režim. Čaje s citronem a medem střídejte s minerálními vodami.

Jak se před chřipkou chránit?

Nejvíce chřipka řádí na jaře a na podzim. Obzvláště v tato roční období se pokuste omezit pobyt ve společnosti, kde je větší počet lidí. Chřipku můžete chytnout v obchodě, v kině, v čekárně u lékaře, v autobuse. Co nejméně jezděte hromadnou dopravou. Pečujte o svůj imunitní systém. Jezte hodně ovoce, pijte hodně tekutin, užívejte vitamíny na podporu imunity. Užívejte vitamin C, selen a zinek. Dbejte na teplé oblečení, aby Vám nebyla zima a neprochladli jste. Dbejte na životosprávu, udržujte se fit pravidelným pohybem, otužujte se. Tak budete mít mnohem větší šanci ubránit se virům kolem Vás. Pobývejte pouze v čistém prostředí. Dávejte pozor na to, s jakými lidmi přicházíte do styku. Dopřávejte si dostatek spánku a odpočinku, sportujte, jezte zdravě, pestře a užívejte vitamíny.

Očkování proti chřipce

Pokud chcete zvýšit prevenci proti chřipce, můžete se nechat naočkovat. Očkování můžete podstupovat každoročně, kdy Vám bude pod kůži vpravena jedna injekce na podzim, než nákaza chřipkou propuká. Tato vakcína Vás před chřipkou uchrání** půl roku až rok.** Avšak i přes to můžete onemocnět chřipkou. Očkování je považováno za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se před chřipkou chránit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20346 (magazinkarvina.cz#51)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat