Svatební fotograf

Fotky ze svatby jsou důležité pro další použití. Proto je potřeba, aby byly dokonalé a skvostné. To se zařídí pomocí svatebního fotografa, který vám pořídí záznam z vaší svatby.

Svatba je velký okamžik v životě snad každého jedince. Pokud se plánuje pompézní veselka, pak jistě stojí i za dokumentaci. Jenže pokud jako snoubenci nemáte znalosti a zkušenosti, pak se snadno může stát, že některé záležitosti podceníte a následně pak nebudete z výsledného efektu, tedy vytvořených fotografií nadšeni. Každý, bez výjimky chce mít pěknou vzpomínku na ten svůj velký den s tím, že dobře zpracované fotografie v tomto ohledu hrají tu nejdůležitější roli. Ano, sice v dnešní moderní době je existence všudypřítomných fotoaparátů pro zajištění fotografií příjemná, ale nikdo vám nezpracuje tak úžasné fotky se zachycením atmosféry, jako pravý** svatební fotograf**.

Kdo je to svatební fotograf?

Svatební fotograf, nebo také fotografka je specifická profese. Již nestačí být pouze fotografem, ale je nutné znát průběh svatby, také to, co se má fotit, co by se mělo fotit a co snoubenci chtějí, aby bylo foceno. Ač se to někomu může zdát poněkud přehnané a podivné, skutečně existuje přímé povolání svatební fotograf. Fotit svatby totiž vyžaduje jistá specifika, jako jsou práce s několika rozvernými a rozparáděnými lidmi, stejně tak se snoubenci, umět si poradit s venkovním focením a také přítomným větrem, sluncem, třeba i deštěm a mít nápad na focení, což mnozí mladí novomanželé mít nemusí. Je proto nutné umět se rychle zorientovat, umět reagovat na přírodní vlivy, ale také zachytit to důležité, co se na svatbě bude odehrávat. A to ne každý umí dobře. Přece jen je to fuška.

Jak vybrat svatebního fotografa?

Mnozí mají dojem, že sehnat svatebního fotografa není až taková dřina, ale často se mnozí právě přesvědčí o opaku. Je totiž nezbytně nutné nejen vybrat takového, který bude vyhovovat jak prací, tak cenou, ale také musí mít v daném termínu volno. A to obzvlášť v období svateb není jednoduché. Proto je potřeba svatebního fotografa, či svatební fotografku zajistit včas a s předstihem, než bude pozdě a budete tak muset vzít zavděk i takovému, který překypuje rozpočet, nebo naopak nevytvoří takové svatební fotografie, jaké jsou vaším snem. Takže první rada pro výběr svatebního fotografa zní jasně – včas a dopředu. Nezapomenout na nezbytnosti a vědět, co chceme.

Co umí fotograf fotit?

Dnes, v době vyspělé technologie není tak složité si udělat na fotografa svůj názor a to tím, že jeho práci jednoduše okoukáte. Není to až tak složité, protože moderní doba dovoluje nejen rychlé nalezení celé webové prezentace fotografa, ale většina z nich mají i stránky na sociálních sítích a tak je velice jednoduché a jasné si fotografie prohlédnout. Díky prohlížení prací jednotlivých fotografů tak můžete získat i inspiraci pro vlastní fotky a ujasnit si tak jasněji, zda o fotografa máte zájem, nebo se vymyká jasněji vaší představě o dokonalých svatebních fotkách. Přece jen každý pracuje jinak. Jsou fotografové, kteří si troufnout na extravagantnější kousky, což ne všem může vyhovovat, jiný zas může být nadšen a jasně rozhodnut. Sledujte, vybírejte a mějte o fotografech přehled. Jedině tak je možno získat ucelenou představu o tom, co chcete, ale také mít náhradní řešení v případě, že vámi vybraný fotograf či fotografka budou mít v den vaši svatby již jinou práci.

Kolik stojí svatební fotograf

Snoubenci, kteří svatbu plánují poprvé a nemají potuchy o tom, co kolik stojí mají většinou oči otevřené, avšak po chvíli ze svých nároků jasně ustupují, pokud shledají, že veškeré položky jsou nad plánovaný rozpočet a pak pomalu škrtají. Obvykle také mají představu o jiných cenách svatebních fotografů, jenže pokud platíte práci jednoho člověka na celý den a pak následně další zpracování spolu s několika dodanými fotkami vyvolanými, pak je nutné vědět, že je to práce pracná a je ji nutné také zaplatit. Cena takového focení za deset tisíc korun je běžná a nijak zvlášť přehnaná. Jsou i dražší, ale i levnější. Cena se také odvíjí od toho, jak dlouho fotograf pracuje a zda je zpracování spolu s vyvoláním fotografií v ceně, nebo se bude připlácet. O tom hodně rozhoduje. Takže ještě před tím než si daného svatebního fotografa vyberete a objednáte, informujte se o přesném znění, co všechno je v ceně zahrnuto.

Jak ušetřit na svatebním fotografovi?

V žádném případě se nedá na fotografovi šetřit tím způsobem, že se zkrátka neobjedná a fotografie ze svatby obstarají svatebčané. Je to sice krajní a možná i možné řešení, ale výsledný efekt bude nulový. Nedostanete nejspíš to, co chcete a to je velká škoda. Pokud však máte výrazně omezený rozpočet, pak je možné to řešit tím, že si svatebního fotografa pozvete pouze na obřad a pak následné focení ženicha, nevěsty, nebo společných fotografií svatebčanů necháte na kamarádech a jejich fotografickém umění. To je reálná možnost, jak za fotografa ušetřit, ale zase je nutno upozornit na to, že následně můžete být velice zklamáni. Přece jen svatební fotograf umí zachytit atmosféru svatby věrohodněji a lépe.

Fotí váš známý?

Další možností, jak na svatebním fotografovi ušetřit peníze je, že máte svého dobrého kamaráda, známého nebo jiného blízkého, který nejspíš na svatbu stejně půjde a tak můžete zabít dvě mouchy jednou ranou tím, že on jako svatební fotograf poslouží i na vaší svatbě. To je sice možné řešení, ale je nutno brát ohled na svatebčana jako takového. Možná se vám nabídne sám, že vám udělá fotografie ze svatby, s tím, že to bude svatební dar. Takže v tomto případě je to možná a velice dobrá nabídka. Jenže stojí to vůbec za to? Přece jen – pokud je fotograf, ale také host, měl by se cítit jako host, takže opatrně, ať není naštvaný, že vám dělá službu a přitom jde o reálně placenou činnost.

Co nezapomenout sjednat ve smlouvě

Ať se rozhodnete pro jakéhokoliv svatebního fotografa, předem by měla následovat smlouva o pořízení svatebních fotografií, obvykle jako smlouva o dílo. Zde je nutno nezapomenout zmínit, co je předmětem smlouvy, co všechno je v ceně zahrnuto a také stojí za to probrat informace o tom, kdy budou fotografie dodány a také jak bude probíhat placení. To jsou důležitá fakta, která se předem moc neprobírají, ale následně mohou vytvořit dvě znepřátelené strany – novomanžele, kteří se nemohou dočkat fotografií a svatebního fotografa, který ještě nedostal za práci zaplaceno, tak ji odsouvá. I to se může stát.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20341 (magazinkarvina.cz#55)


Přidat komentář