Kovovýroba Rychvald okres Karviná

Potřebujete oplotit zahradu? Hledáte firmu, která Vám dodá a následně instaluje kompletní materiál pro oplocení pozemku?

Máte pozemek, který potřebuje oplotit? Nakoupit materiál pro oplocení je jedna věc, ale upevnit plotové sloupky a instalovat na ně oplocení tak, aby plot vydržel po mnoho desetiletí, už tak snadné není.

Oplocení pozemku

Rozhodli jste se oplotit si svůj pozemek? Oplocení pozemku může vypadat různě. Pokud chcete, aby byl plot hotový co možná nejdříve, pak zvolte pletivový plot. O něco déle pak trvá stavba plotu z dílců, ale zase se budete moci těšit z robustnějšího oplocení.

Pletivové ploty

Pletivové ploty patří k nejrychlejším i nejlevnějším možnostem, jak oplotit pozemek. Moderní pletivové oplocení se vyrábí v různém materiálovém, rozměrovém i barevném provedení. Aby pletivo co nejdéle vydrželo a nekorodovalo, používají se různé způsoby povrchové úpravy, nejčastěji pozinkování a oplastování. Povrchová úprava zajišťuje pletivu dlouhou životnost bez nutnosti údržby a také příjemný vzhled.

Barvy oplocení z pletiva

Pokud se Vám pletivový plot nezamlouvá pro svou nevýraznou barvu, pak vězte, že moderní pletiva se vyrábějí v mnoha barevných provedeních a různých odstínech. K mání jsou neutrální odstíny zelené, šedé a hnědé, ale můžete si vybrat i pestré barvy jako je červená, žlutá, modrá apod. Pokud Vám ani přesto nabídka pletiv (resp. sloupků) barevně nevyhovuje a požadujete barvu, která v nabídce chybí, můžete zvolit barvu oplocení na objednávku.

Pozinkované pletivo

U pozinkovaného pletiva se používá drát o průměru 2,15 milimetrů, který zaručuje oplocení dostatečnou pevnost. Pokud však z nějakého důvodu potřebujete pevnější plot, můžete zvolit pozinkované pletivo z ještě silnějších drátů s průměrem 2,50 mm; 2,80 mm, nebo 3,10 mm. Je možnost zvolit také pletivo se zesílenou vrstvou pozinkování, což zajistí vyšší odolnost proti korozi a a tím pádem několikanásobně vyšší životnost v porovnání s ostatními pletivy. Tento typ pozinkovaného oplocení je vhodný i do náročných podmínek v horských oblastech nebo tam, kde se předpokládá vyšší zatížení plotu.

Oplastované pletivo

Oplastované pletivo patří k nejpoužívanějším typům pletivových plotů, neboť se v něm kombinuje vysoká odolnost a dlouhá životnost kovových pozinkovaných pletiv a zároveň houževnatost a vynikající odolnost vůči mechanickému namáhání, které dodává plastová vrstva. Dalším plusem je také příjemný a estetický vzhled.

Základem oplastovaného oplocení je klasické pozinkované pletivo, na nějž se navíc nanese vrstvička plastu, která ještě více prodlouží jeho životnost. Konečná síla oplastovaného pletiva je pak minimálně 2,5 milimetru, ale zvolit můžete i zesílené oplastované pletivo s průměrem 2,7 mm; 3,1 mm nebo i více. Ačkoli je kovový základ oplastovaného pletiva slabší než v případě celokovového drátu o stejném průměru, přesto nehrozí ohýbaní nebo praskání pletiva, neboť plastová vrstva dodává oplocení pružnost a zvyšuje jeho odolnost.

Oplocení z plotových dílců

Plot z dílců je pevnější a robustnější než pletivový plot, díky čemuž vytváří dojem větší ochrany pozemku. Plotové dílce mohou být svařované nebo kované, případně také dřevěné. Rozmanité mohou být také jejich tvary, barva apod. Dílce mohou být upevněny na plotové sloupky, ale rovněž tak na zděné sloupky nebo i na zděný základ se zděnými sloupky.

Protože plot z dílců může mít mnoho podob, umožňuje využít kreativitu, resp. vytvořit takové oplocení, které podtrhne výraz domu. Na druhou stranu nesprávná volba oplocení může celkový dojem z domu pokazit a proto volte oplocení opatrně nebo si nechte poradit architektem.

Výběr plotu – pletivový nebo ze svařovaných dílců?

Váháte, zda zvolit pletivové oplocení anebo plot ze svařovaných dílců? Někdy je plot dán již architektem, který zvolí oplocení, jež se nejvíce hodí k domu a k okolní zástavbě. Pokud si vybíráte oplocení sami, pak vezměte v úvahu pro a proti jednotlivých typů plotů. Pokud Vám jde především o pevnost a robustnost, je určitě vhodnější zděný plot vyplněný svařovanými nebo kovanými dílci, pokud ne rovnou zeď. Na druhou stranu pokud chcete, aby byl plot průhledný a nestínil výhled do krajiny, určitě zvolte jednoduchý pletivový plot. Jestli jste si vybrali pletivový plot, ale jeho průhlednost Vám naopak vadí, pak existuje spousta způsobů, jak tomu zamezit. Nejrychlejší a nejjednodušší je zakoupit si krycí tkaniny nebo rákosové rohože, které zvýší soukromí na pozemku. Tato řešení jsou však vždy jen dočasná, protože rákos nebo tkaniny se po čase rozpadají – účinnější proto je vyřešit soukromí na zahradě vhodnou výsadbou rostlin – může se jednat například o popínavé rostliny, živý plot z tújí či listnáčů, který budete pravidelně tvarovat a zastřihávat a v případě větší zahrady klidně vysaďte i stromy či keře které nebudete stříhat nikdy, avšak dbejte na jejich dostatečný rozestup, aby si během růstu vzájemně nepřekážely. Za pár let stromky zesílí a vytvoří krásný a na pohled osvěžující zelený pás.

Brány a branky tvoří pomyslnou třešničku na oplocení

Při stavbě plotu je vhodné zvolit takovou bránu, která bude s oplocením ladit. Pokud stavíte plot nový, neměl by to být žádný problém, neboť si bránu či branku objednáte od stejného výrobce, který Vám dodal také plot.

Něco jiného je ale výběr brány ke starém oplocení. Často můžeme vidět, jak jsou ke starším plotům instalovány nové brány, které se k nim svým designem vůbec nehodí (nejčastěji jde o moderní posuvné brány na automatické otevírání). Taková brána bude sice funkční, ale pokud s plotem neladí, může brána působit jako pěst na oko. Proto se vždy snažte vybírat takovou bránu, která s typem a barvou oplocení bude co možná nejvíce ladit.

A jaké jsou možnosti při výběru brány? Mezi nejčastěji používané patří:

  • Jedno či dvoukřídlé brány na ruční otevírání
  • Posuvné kolejnicové brány na automatický pohon

  • Samonosné posuvné brány na automatický pohon

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20333 (magazinkarvina.cz#45)


Přidat komentář