Pronájem bytů Karviná

Hledáte si podnájem? Váháte, zda si vybrat byt ve městě, byt ve vlastnictví právnické osoby (firmy), anebo dát přednost nabídce soukromého majitele? A na jakou výši nájmů je rozumné přistoupit? Poradíme Vám.

Hledáte si nový byt? V Karviné je výběr bytů opravdu veliký – vždyť Karviná je známá jako město, kde nejvíce lidí v přepočtu na celkový počet obyvatel obce bydlí v panelovém bytě. Karviná v tomto ohledu zaujímá první místo v celé České republice – až 92 procent jejich obyvatel bydlí v panelovém domě. Tento stav je dán vývojem průmyslu a těžby uhlí v tomto regionu – původní stará Karviná byla velice silně zasažena podpovrchovou těžbou uhlí, takže velká část původní bytové i rodinné zástavby včetně cenných historických památek byla nenávratně zničena. Jako náhrada byla na novém, těžbou nezasaženém místě, vystavěna rozsáhlá panelová sídliště.

Jak si vybrat byt?

Máte více nabídek a nevíte, kterou zvolit? Který byt je nejvhodnější pro Vaše potřeby? Kde Vám bude nejlépe? Výběr bytu není snadná záležitost. Pokud jste si někdy vybírali byt a měli k dispozici více možností, určitě víte, že to nebylo lehké. Při výběru bytu je vhodné vzít v úvahu několik kritérií a řídit se jimi. Usnadní Vám to rozhodování, Vaše nové bydlení Vám bude vyhovovat a budete se v něm cítit dobře.

Kritéria pro výběr bytu

Pro každého jsou při výběru bytu důležitá jiná kritéria – podle jiných kritérií se bude rozhodovat pracující člověk, který musí denně dojíždět do jiného města, jiná kritéria vezme v úvahu ten, kdo pracuje přímo ve městě a zcela jiné důvody zohlední při výběru bytu důchodce atp.

Technický stav bytového domu

Nachází se byt, o který máte zájem, v novějším bytovém domě anebo ve starém činžáku či paneláku? Mnoho starších bytových domů trpí různými závadami a celkovým opotřebováním jak společných prostor, tak interiéru samotného bytu. Ve starých činžácích je běžné, že nemají žádný výtah, což může být docela nepříjemné, pokud je nabízený byt ve vyšším patře a vy musíte denně nosit nákupy nebo kočárek. Ve starých domech se také mohou objevovat problémy s rozvody, ocelové trubky bývají prorezlé a na hranici své životnosti, okna velmi špatně těsní, vybavení bytu i společných prostor je opotřebované a někdy i viditelně špinavé.

Oproti tomu v novostavbě většinou můžete počítat s plným komfortem, výbava domu i bytu je nová, moderní a v dobré kvalitě, rozvody energií jsou bezporuchové, okna těsní, výtah splňuje bezpečnostní normy atd.

V novém domě budete mít vyšší komfort, ovšem musíte počítat s vyšším nájmem. Ve starých bytovkách je nájem nižší, na druhou stranu však leccos se potřebuje opravit nebo koupit úplně nové. Je tedy dobré si rozmyslet, zda dáte přednost komfortu, který něco stojí, anebo si vyberete skromnější bydlení za nižší cenu, ovšem s tím, že do některých věcí bude třeba investovat (např. do kuchyňské linky, do vybavení koupelny nebo do rozvodů energií aj.).

Vybavení bytu

Hledáte byt, který je vyklizený, anebo dáte přednost částečně nebo i plně vybavenému bytu? Mezi standardní vybavení bytů většinou patří kuchyňská linka a sporák, v koupelně pak samozřejmě vana nebo sprchový kout a ostatní sanitární zařízení. Plně vybavené byty, tedy byty s veškerým nábytkem a doplňky nejsou běžné – většinou se takové nabízejí jen v luxusních novostavbách. Někteří původní nájemci však nabízejí přenechání svého starého nábytku novým nájemníkům zdarma nebo za určitý poplatek. Nábytek po původních nájemnících může mít své výhody ale i nevýhody – ušetříte, protože není potřeba kupovat nové vybavení a nemusíte se trápit se stěhováním, avšak na druhou stranu budete mít starý a více či méně opotřebovaný nábytek po cizích lidech, což každému nemusí vyhovovat. Rozhodnutí je tedy jen na Vás.

Velikost bytu

Jak velký byt potřebujete? Bydlíte sám, s partnerem anebo s dětmi? Plánujete přírůstek do rodiny? Anebo si hledáte byt, ve kterém budete bydlet s přáteli a dělit se o placení nájmu? Ideální je, když může mít každé dítě svůj vlastní pokoj, zvláště pak jedná-li se o sourozence opačného pohlaví. Oproti tomu pro pár samozřejmě stačí pokoj jen jeden. Velikost bytu by se vždy měla přizpůsobit počtu nájemníků – příliš mnoho lidí v malém bytě si může brzy začít lézt na nervy. Na druhou stranu větší byt znamená také vyšší poplatky za energie, především za vytápění a samozřejmě také za nájem. Je tedy vhodné najít rozumný kompromis mezi velikostí bytu, počtem osob, které budou byt obývat a výší nájmu včetně poplatků.

Infrastruktura a vybavenost lokality – v jaké části města se byt nachází?

Nachází se byt na dobře dostupném místě? Jak daleko to máte do obchodu a za službami? Pokud máte děti, jak daleko je školka nebo škola? Stravujete se často v restauracích, trávíte volné chvíle v barech nebo hospodách – jak daleko se nachází podnik, který Vám bude vyhovovat? Je poblíž domu autobusová nebo jiná zastávka? Pro každého je důležité něco jiného - výběr bytu proto přizpůsobte Vašim požadavkům a nárokům na vybavenost lokality.

Dojíždění za prací či do školy

Potřebujete denně dojíždět do zaměstnání do vzdálené části města či zcela mimo město? Pokud jezdíte autem, je u bytu kde parkovat? Pakliže využíváte veřejnou dopravu, všímejte si jak daleko se nachází nejbližší zastávka a jak často autobusy jezdí. Pokud budete dojíždět vlakem, zjistěte si, jak dlouho Vám bude trvat, než z bytu dojdete na nádraží, pokud se ve městě nějaké nachází.

Cena podnájmu

Cena podnájmu patří mezi nejdůležitější a většinou i rozhodující činitele při výběru bytu. Přesto je vhodné brát v úvahu i jiné faktory a kritéria, abyste ve svém novém domově byli spokojeni a svého výběru nelitovali.

Při porovnávání cen podnájmů bytů berte v úvahu i možné dojíždění – pokud se bude byt nacházet daleko od místa Vaší práce nebo od školy Vašich dětí, za benzín nebo jízdenky pak možná zaplatíte tolik, že by bylo výhodnější vzít dražší byt, ale na místě, ze kterého nebudete muset dojíždět.

Cenové mapy napoví výši nájmu

Porovnáváte ceny podnájmů v různých bytech? Dostali jste nabídku na podnájem bytu? Nejste si jisti, zda je cena výhodná, průměrná nebo naopak příliš vysoká? Jaká výše nájmu se platí v lokalitě, ve které se byt nachází, Vám napoví cenové mapy nájmů, které lze nalézt na internetu na specializovaných webech.

Kauce a smlouva o pronájmu bytu

Máte již vybraný byt? Majitelé bytů většinou požadují kauci ve výši tří nebo i více měsíčních nájmů. Pokud se chystáte uzavřít smlouvu se soukromým majitelem, dejte si pozor na podvodníky, kteří se vydávají za majitele bytu, od zájemců vyberou kauci a pak zmizí v nenávratnu.

U bytů ve vlastnictví města nebo společností se zase můžete setkat s dluhy po předchozích nájemnících, které musí nový nájemník zaplatit, aby se mohl do bytu nastěhovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20315 (magazinkarvina.cz#39)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat